Tavus Kuşu Özellikleri

Tavus kuşunun türleri nelerdir? Tavus kuşu nerelerde görülür? Tavus kuşu renkleri hepsi patifun.com' da

Tavus Kuşu Özellikleri

Muazzam görüntüsü ile güzel olan tavus kuşları da tavuk gibi sülüngiller familyasından oluşan uçamayan bir kuş türüdür.

Erkek olan tavus kuşları dişileri etkilemek için büyüleyici, göz kamaştırıcı görünümler ortaya çıkarırlar. Tanrıça Hera ile simgelenen ve Hindistan’ın kutsal hayvanlarından olan tavus kuşları, birçok kültürde bereket sembolü olmuştur.

Tavus kuşu evde beslenilmez çünkü nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Tavus Kuşu Üremesi

Erkek tavus kuşu, kuyruğunu dişiyi etkilemek için kullanır. Dişi de karşılığında sesler çıkarır. Çiftleşme dönemi Nisan ve ağustos ayında olan tavus kuşları, yumurtlayarak 28 gün kuluçkaya yatarlar.

Tavus kuşları iki yaşında yumurtlamaya ve üremeye başlar, 15 – 20 adet yumurta yaparlar.

Tavus Kuşu Türleri 

 1-) Mavi Tavus Kuşu                        2-) Yeşil Tavus Kuşu                     3-) Kongo Tavus Kuşu

 Mavi tavus kuşu, Hindistan civarında yaşamaktadır ve bu bölgenin ulusal kuşu olarak kabul edilmektedir. Mavi tavus kuşlarının genellikle tohum yediği görülmektedir. Ancak, zaman zaman böcek ve meyve de yemektedir. Mavi Tavus Kuşunun en belirgin özelliği soğuğa karşı dayanıklı yapısı var. Bu yapısı sayesinde dünyanın birçok yerine götürülmüş ve üretimi yapılmaya çalışılmıştır. Hayvanat bahçelerin ise gözdesi haline gelmiştirler. Tavus kuşunun belirgin özelliklerinden birisi de gaga yapısı ve tırnaklarıdır. Güçlü bir gaga ve tırnak yapısına sahiptirler. Böcekler, kuru kabuklu yiyecekler, bitki kökleri vb. şeklindeki birçok öğünü rahatlıkla yiye bilmektedirler.

 

 Yeşil tavus kuşu, nesli tükenmek üzere olan bir canlı türüdür. Avlanma ve coğrafi bozulmalar sonunda sayısı oldukça azalan yeşil tavus kuşları, Dünya Korunma Birliği tarafından listeye alınmıştır. Yeşil tavus kuşlarının doğal yaşam alanı Buma’dan başlayıp Cava’ya kadar devam etmektedir.

 Kongo tavus kuşu ise Orta Afrika bölgesinde yaşamaktadır. Bu tavus kuşları boyutları bakımından mavi ve yeşil tavus kuşlarından daha küçüktür.

 

Ak Tavus Kuşu

Beyaz tavus kuşu, mutasyon sonucu oluşmuştur. Tüm özellikleri aynı olan bu kuşun sadece rengi beyazdır. Bu kuşların da dişileri çirkindir ve uzun kuyruk erkeklere özgüdür.

İnsan eliyle yapılmış olan bu tür de oldukça şık kuyruk gösterileri yapmaktadır. 15yıla kadar yaşayabilen bu türlerin nesilleri tükenme tehlikesindedir.

Tavus Kuşu Kuyruğu

Tavus kuşunun kuyruğu göz alıcı, büyüleyici hayranlık bırakan güzelliği vardır. Mavi gözlerle süslenmiş ve sanki özel olarak çizilmiş bir tablo gibi tavus kuşu kuyruğu gösterisi yapan bu kuşların erkeklerine özgü bu büyüleyici kuyrukları vardır.

1,5 metre uzunluğundaki kuyrukları ile adeta gösteri şöleni yapan tavus kuşları, eşsiz güzelliklerini mitolojik bir hikâye ile taçlandırmışlardır.

Hikayeye göre Tanrıça Hera, çok gözlü olan hizmetkarı Argos’u Hermes öldürünce, tavus kuşunun kuyruğuna onun gözlerini serpmiştir. Bu yüzden Tanrıça Hera ile özdeşleştirilen bu hayvan onunla anılmaktadır.

Tavus kuşunun tüylerinde ışığın farklı dalga boylarını süzüp yansıtabilen küçük tüylerin olduğu hassas bir mekanizma vardır. Araştırmalara göre, tüylerin parlak renkleri pigmentler tarafından değil, iki boyutlu olan ve kristale benzeyen küçük yapılar tarafından üretilir.

 

Yeşil erkek tavus kuşunun (Pavornuticus) barbüllerinin, yani tüyün ana gövdelerinden çıkan kılların üzerinde daha da küçük tüycükler vardır. Bu tüycükler ızgara şeklinde bir görünüme sahiptir. Bu ızgara, bir tür protein olan melaninden yapılmış çubukların, keratinle (bir başka protein türü) bağlanmasından meydana gelir. Her biri insan saçından yüzlerce kez daha ince olan bu 2 boyutlu küçük yapılar tüycükler üzerinde art arda sıralanır.

 

Bilim adamları, ilave optik incelemeler ve hesaplamalarla kristallerin arasındaki boşlukları ve bunların etkilerini incelemişlerdir. Sonuçta bu ızgaradaki boşlukların boyutlarının ve şekillerinin, ışığın hafif farklı açılarda yansıtılmasına, böylece renkteki çeşitlenmeye yol açtığını bulmuşlardır.

 

Tavus kuşlarının tüy desenlerinde çok özel bir yaratılış bulunmaktadır. Bu tüyler arasında bulunan çok küçük ızgaralar ve boşluklar çok önemlidir. Boşluklardaki düzen özellikle dikkat çekicidir. Eğer bunlar ışığı birbirinden çok az farklı derecelerde yansıtacak şekilde düzenlenmiş olmasaydı, söz konusu renk değişimleri ortaya çıkmayacaktı.

 

Tavus kuşu tüyündeki bu renklenmenin büyük bölümü, yapısal renklenmeye dayanır. Tüyde yapısal renklenmeyi ortaya çıkaran kısımlarda pigment bulunmaz ve bir sabun köpüğünün yüzeyindeki gibi parlak renkler ortaya çıkabilir.

Kuyruk ile Gönderilen Mesaj

 

Tavus kuşları kuyruklarını kullanarak düşük frekanslı bir ses çıkarırlar. Tavus kuşlarının kur yapmak için tüylerini titrettiklerinde çıkan düşük frekanslı ‘infrasound’ olarak adlandırılan bu sesi insanlar duyamazlar.Araştırmacılar bu tüy titretme sesini kaydedip dişi tavus kuşuna dinlettiklerinde, dişi tavus kuşunun bu sese, insanların da duyabildiği tüy titretme sesine oranla, daha duyarlı olduğunu bulmuşlardır. Tavus kuşu, bu sesi etraftaki avcılara yerlerini belli etmeden sadece dişisiyle bağlantıya geçmek için kullanır.

 

 

 

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0